SkyRc S65 Charger 240VAC 65W 6A SK100152
Pris
54,90 + leveranskostnader
Inkl. moms 25.5 %
Antal
st
Leveranstid ungefär 3 - 15 dag(ar).
Butiken i Fullspeed RC-Center0 st
Butiken i Vasa0 st, bara hämtning
Tillgänglig i webbutik0 st
Artikelnummer
SK100152-02
Streckkod
Tillgång
Lagersituationen
Meddela mig när produkten kommer in i lager igen
Omdömen
Allmänt betyg ()
Produktbeskrivning
SkyRC S65 AC Charger/Discharger
AGM & Cold Charge Modes for PB Battery
Embedded XT60 Battery Connector
Smart & Efficient Cooling System
Higher Accuracy with Three Decimals for Battery Voltage
Size and Weight:
Case Material: Plastic
Case Size: 118 x 115 x 45mm
Weight: 315g
Power:
Input Voltage: AC 100-240V
Charge Wattage: 65W
Discharge Wattage: 10W
Battery Types/Cells:
LiPo/LiFe/LiIon/LiHV: 2-4 cells
NiMH/NiCd: 6-8 cells
Pb: 3-6 cells
Battery Capacity Range:
NiMH/NiCd: 100-50000mAh
LiPo/LiIon/LiFe/LiHV: 100-50000mAh
Pb: 100-50000mAh
Charge and Discharge:
NiMH/NiCd: Delta peak detection
LiPo: 4.18-4.25V/cell
LiFe: 3.58-3.7V/cell
LiIon: 4.08-4.2V/cell
LiHV: 4.25-4.35V/cell
Charge Current: 0.1A-6.0A
Discharge Current: 0.1A-2.0A
Balance Cells: 2-4 cells
Balance Current: 1000mA/cell Max
Safety Timer: 1-720minutes / off
Charge Method: CC/CV for lithium types and lead (Pb) batteries Delta-peak Sensitivity for NiMH/NiCd
Discharge Cut-off Voltage:
NiMH/NiCd:0.1-1.1V/cell
LiPo:3.0-3.3V/cell
LiFe:2.6-2.9V/cell
LiIon: 2.9-3.2V/cell
LiHV: 3.1-3.4V/cell
Storleken på den packade produkten eller förpackningen är ca 125 x 120 x 50 mm.